Ziemniak dla psa – czy jest szkodliwy?

Każdy właściciel czworonożnego przyjaciela wie, że psia dieta znacznie różni się od tej ludzkiej. Istnieje mnóstwo produktów spożywczych, które są niezalecane dla zwierząt. Część z nich jest wręcz zabroniona, ponieważ może spowodować zatrucie i związane z tym spustoszenie w psim organizmie. Część takich produktów jest psiarzom powszechnie znana- na przykład czekolada czy kakao. Toksyczność innych artykułów spożywczych budzi niekiedy zdziwienie wśród opiekunów zwierząt – tak jak w przypadku czosnku, cebuli oraz winogron i rodzynek. Czy ziemniak jest trujący dla psa? Czy pies może jeść gotowane ziemniaki? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te nurtujące pytania.

 

Ziemniak dla szczeniaka lub psa dorosłego – tak czy nie?

Ziemniak to jedno z najpopularniejszych warzyw spożywanych w naszej szerokości geograficznej, jego nazwa najczęściej odnosi się do bulwy pędowej rośliny z gatunku psiankowatych. Jest to przede wszystkim źródło skrobi (stanowi ona około 12-20% masy ziemniaka), jak i również białka oraz aminokwasów.
Wspomniane warzywo zawiera także glukozę, fruktozę oraz sacharozę (choć w mniejszych ilościach), a także kwasy tłuszczowe (około 0,5% suchej masy bulwy). Spożycie ziemniaka dostarcza organizmowi składników mineralnych w postaci żelaza, chloru, wapnia, jodu oraz siarki. Warzywo jest ponadto źródłem niektórych witamin- między innymi witaminy C, B1, B2, B6 oraz PP oraz przeciwutleniaczy w postaci związków fenolowych.

Ziemniak jest dosyć kalorycznym warzywem, ponieważ zjedzenie 100 gramów tej rośliny dostarcza około 80 kilokalorii. W przypadku dorosłego człowieka o przeciętnej masie ciała nie jest to może dużo, jednakże w przypadku zwierzęcia o nieporównywalnie mniejszych rozmiarach- jest to stosunkowo wysokokaloryczny produkt.

Wydawałoby się więc, że właściwości ziemniaka obfitują w same superlatywy. Jeżeli pochylimy się jednak nad składem przeciętnej karmy dla psa, bardzo rzadko można znaleźć w nim udział opisywanego warzywa. Co to więc oznacza? Czy pies trawi ziemniaka? Czy ziemniak jest szkodliwy dla psa?

Czy psy mogą jeść ziemniaka?

Ziemniak w ugotowanej formie nie stanowi dla zwierzęcia zagrożenia. Jego głównym zastosowaniem w psiej diecie jest rola wypełniacza- zapewnia sytość oraz dłuższe poczucie sytości. Oprócz tego, dostarcza on wyżej wspomnianych składników odżywczych- substancji mineralnych, witamin oraz antyutleniaczy (choć należy pamiętać, że stanowią one jedynie niewielki procent suchej masy opisywanego warzywa).

Warto zaznaczyć, że ziemniak jest przede wszystkim źródłem skrobi oraz węglowodanów prostych, które w standardowej psiej diecie z założenia nie mają dużego znaczenia. Mówiąc więcej, przewód pokarmowy psa nie jest przystosowany do trawienia dużej ilości cukrów. Podstawą dietetyki zwierząt mięsożernych jest oczywiście zwierzęcej białko wysokiej jakości- pozostałe składniki są jedynie dodatkiem.

Mnóstwo dobrych jakościowo, renomowanych karm dla psów w ogóle rezygnuje z umieszczania w składzie swoich produktów wypełniaczy w postaci zbóż. Konkluzją powinien być więc fakt, iż ziemniak- mimo, że nie wyrządzi psu krzywdy- nie powinien stanowić podstawy psiej diety, a być jedynie smacznym dodatkiem, który pozwoli na zwiększenie sytości przygotowywanego posiłku.

Czy pies może surowego ziemniaka?

Choć jak już ustaliliśmy, odpowiedź na pytanie “czy ziemniak jest szkodliwy dla psa” brzmi – “na ogół nie”, warto zaznaczyć, że w żadnym wypadku nie odnosi się to do ziemniaka surowego. Jest to bardzo ważne, bowiem surowy ziemniak to absolutnie szkodliwy i trujący dla psa produkt spożywczy, który może spowodować uszczerbek nie tylko na zdrowiu, ale nawet na życiu czworonoga!

Przyczyną powyższego faktu jest obecność solaniny w surowym ziemniaku. Znajduje się ona również w obierkach po ziemniakach oraz kiełkujących częściach tego warzywa. Solanina to organiczny alkaloid o toksycznych właściwościach. Objawy zatrucia tą substancją pojawiają się zwykle w ciągu doby od jej wchłonięcia. Substancja ta prowadzi do podrażnienia oraz rozwoju stanu zapalnego błony śluzowej przewodu pokarmowego organizmu. Mechanizm ten prowadzi do wystąpienia objawów związanych z zaburzeniami pracy układu trawiennego – wymiotów, biegunki, apatii oraz dezorientacji zwierzęcia. Mogą pojawić się również drgawki, śpiączka, niewydolność krążenia oraz depresja ośrodkowego układu nerwowego.

Jeżeli mimo naszych starań dojdzie do spożycia przez psa surowego ziemniaka, obierków lub kiełkujących części tej rośliny, należy jak najszybciej udać się do pobliskiej przychodni weterynaryjnej. Kluczowy w tej sytuacji jest pośpiech opiekuna, ponieważ w przeciągu trzydziestu minut od spożycia toksycznej substancji możliwe jest jeszcze efektywne wywołanie wymiotów u zwierzęcia. Lekarz weterynarii może również zlecić włączenie płynoterapii, stosowanie węgla aktywowanego (który wiąże toksyczne substancje w przewodzie pokarmowym) lub płukanie żołądka.  Zwykle do zatrucia psa dochodzi po spożyciu dużej ilości solaniny, jednakże nie należy lekceważyć żadnej objętości spożytych surowych ziemniaków. Może mieć to tragiczne skutki dla naszego czworonoga. 

Czy psy mogą ziemniaka?

Podsumowując, ziemniaki w ugotowanej formie nie są toksycznym produktem odżywczym dla naszych psich towarzyszy. Ich spożycie nie niesie ze sobą jednak wielu korzyści dietetycznych, ponieważ skład ziemniaka składa się głównie ze skrobi oraz cukrów prostych, które nie są substancjami ważnymi do rozwoju organizmu psa.

Jednocześnie, są świetnym wypełniaczem psiego pożywienia, ponieważ przyczyniają się do zwiększenia uczucia sytości zwierzęcia oraz dostarczają dużej ilości skondensowanych kilokalorii. Dostarczają również wielu substancji mineralnych, witamin oraz składników antyutleniających, które stanowią elementy niezbędne do funkcjonowania organizmu. Jednakże, występują one w ziemniaku w bardzo niewielkim stężeniu.

Należy bezwzględnie pamiętać, że powyższe informacje nie odnoszą się do ziemniaków surowych, które z uwagi na zawartą w nich solaninę, są produktem trującym dla psich towarzyszy.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *